ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΥΠΟΤΡΟΦΙΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΕΡΑ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΦΙΛΙΠΠΩΝ ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΘΑΣΟΥ

ΠΡΟΣΟΧΗ: Παρακαλούνται οι απόφοιτοι που ενδιαφέρνται να διεκδικήσουν μία υποτροφία να μελετήσουν με προσοχή τα απαιτούμενα κριτήρια, προσέχοντας τα χρονικά πλαίσια και την εκπνοή της ημερομηνίας λήξης της υποβολής των απαραίτητων εγγράφων. Για λεπτομέρειες επικοινωνήστε επίσης και με το σχολείο μας.

Την προκήρυξη μπορείτε να την διαβάσετε παρακάτω.

Ὁ Μητροπολίτης Φιλίππων, Νεαπόλεως καί Θάσου

Σ Τ Ε Φ Α Ν Ο Σ

Ἔχοντες ὑπ’ ὄψει :

α) τὰς διατάξεις τοῦ ἄρθρου 29 τοῦ Ν.590/1977 «περὶ τοῦ Καταστατικοῦ Χάρτου τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος» (ΦΕΚ Α’ 146/31-5-1977),

β) τὰς διατάξεις τοῦ ἄρθρου 2 τοῦ ΒΔ 613/1967 «περὶ συστάσεως Ἱδρύματος ὑπὸ τὴν ἐπωνυμίαν ΚΕΝΤΡΙΚΟΝ ΤΑΜΕΙΟΝ ΕΥΠΟΙΪΑΣ ΙΕΡΑΣ ΜΗΤΡΟ-ΠΟΛΕΩΣ ΦΙΛΙΠΠΩΝ, ΝΕΑΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ ΘΑΣΟΥ» (ΦΕΚ Α’ 185/25-10-1967),

γ) τὴν ἰδιόγραφον διαθήκην τοῦ μακαριστοῦ Μητροπολίτου Φιλίππων, Νεα-πόλεως καὶ Θάσου κυροῦ Προκοπίου, ὁρίζουσα ὅτι : «ὅ,τι ὑπόλοιπον εὑρεθῇ εἰς τὸν προσωπικὸν μου τραπεζικὸν λογαριασμὸν νὰ δοθῇ εἰς τὴν Ἱ. Μητρόπολιν διὰ τὴν ἐνίσχυσιν τοῦ εἰδικοῦ λογαριασμοῦ Ἐκκλησιαστικῶν Ὑποτροφιῶν»,

δ) τὰς ὑφισταμένας πνευματικάς, ποιμαντικάς, κοινωνικὰς καὶ οἰκονομικὰς ἀνάγκας τῆς σπουδαζούσης Νεολαίας τῆς καθ’ ἡμᾶς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Φιλίπ-πων, Νεαπόλεως καὶ Θάσου,

Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ο Μ Ε Ν

1. Προκηρύσσομεν διὰ τὸ ἀκαδημαϊκὸν ἔτος 2020-2021 τὴν χορήγησιν ἐκ τοῦ ὡς ἄνω εὑρεθέντος χρηματικοῦ ὑπολοίπου καὶ εἰς μνήμην τοῦ μακαριστοῦ προκατόχου ἡμῶν κυροῦ Προκοπίου ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ (15) ὑποτροφιῶν εἰς προπτυχιακοὺς/ὰς φοιτητὰς/τρίας μὲ οἰκονομικὰς δυσκολίας, οἱ ὁποῖοι/αἱ ὁποῖαι εἰσήχθησαν ἐφέτος εἰς τὰ Ἀνώτατα Ἐκπαιδευτικὰ Ἱδρύματα τῆς Ἑλλάδος, καταγομένων ἐκ τῶν ἐπαρχιῶν τῆς καθ’ ἡμᾶς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Φιλίππων, Νεαπόλεως καὶ Θάσου, καὶ ἕως τῆς εἰσαγωγῆς των εἰς τὰ Ἱδρύματα Τριτο-βαθμίου Ἐκπαιδεύσεως, διαμενόντων/ουσῶν ἐντὸς τῶν ὁρίων τῆς Ἱερᾶς Μητρο-πόλεως Φιλίππων, Νεαπόλεως καὶ Θάσου.

2. Διὰ τὴν ἐξέτασιν καὶ ἀξιολόγησιν τῶν ὑποψηφίων ὑποτρόφων ἀπαι-τεῖται ἡ προσκόμισις εἰς τὴν Γραμματείαν τῆς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Φιλίππων, Νεαπόλεως καὶ Θάσου, ἀπὸ 1ης ἕως 10ης Ὀκτωβρίου 2020, τῶν κατωτέρω δικαιολογητικῶν :

α) Αἴτησις τοῦ/τῆς ἐνδιαφερομένου/νης διὰ τοῦ Ἐφημερίου τῆς Ἐνορίας, ὅπου ἀνήκει (ὀνοματεπώνυμον, διεύθυνσις κατοικίας, τηλέφωνα ἐπικοινωνίας).

β) Ἐπικυρωμένον φωτοαντίγραφον Ἀπολυτηρίου Λυκείου.

γ) Ἐπικυρωμένον φωτοαντίγραφον Ἀτομικοῦ Δελτίου ἐπιτυχίας εἰς τὰς πανελλαδικὰς Ἐξετάσεις.

δ) Βεβαίωσις ἐγγραφῆς εἰς τὴν ἀνάλογον Πανεπιστημιακὴν Σχολήν.

ε) Ἐκκαθαριστικὸν Ἐφορίας προηγούμενου οἰκονομικοῦ ἔτους, εἰς τὸ ὁποῖον νὰ ἐμφαίνηται τὸ οἰκογενειακὸν καὶ ἀτομικὸν εἰσόδημα τοῦ/τῆς αἰτουμένου/νης.

στ) Πιστοποιητικὸν οἰκογενειακῆς καταστάσεως, ἐκ τοῦ ὁποίου θὰ προ-κύπτει : ἡ ἑλληνικὴ ἰθαγένεια, ἡ ἡλικία, ἡ καταγωγὴ καὶ ἡ μόνιμος κατοικία.

ζ) Ὑπεύθυνος Δήλωσις τοῦ/τῆς ὑποψηφίου/φίας, ὅτι δὲν λαμβάνει ὑποτροφίαν ἀπὸ ἄλλον Φορέα.

η) Συστατικὴ ἐπιστολὴ τοῦ Ἐφημερίου τῆς Ἐνορίας, περὶ τῆς ἐντὸς τῶν ὁρίων τῆς καθ’ ἡμᾶς Ἱερᾶς Μητροπόλεως Φιλίππων, Νεαπόλεως καὶ Θάσου μονίμου κατοικίας τοῦ/τῆς ὑποψηφίου/φίας, ὡς καὶ περὶ τοῦ ἤθους, τῆς εὐσεβείας καὶ τοῦ ἐκκλησιαστικοῦ φρονήματος αὐτοῦ/τῆς.

3. Ὁρίζομεν μέλη τῆς ὑπὸ τὴν προεδρίαν ἡμῶν τριμελοῦς Ἐλεγκτικῆς Ἐπιτροπῆς τούς :

α) Πανοσιολογιώτατον Ἀρχιμανδρίτην π. Παῦλον Κίτσον, Ἱεροκήρυκα τῆς καθ’ ἡμᾶς Ἱερᾶς Μητροπόλεως, καὶ

β) Ἐλλογιμώτατον κ. Εὐστάθιον Κεκρίδην, τέως ἀναπληρωτὴν Καθηγητὴν Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης.

Ἡ ἐν λόγῳ Ἐπιτροπὴ ὑπὸ τὴν παροῦσαν μορφὴν θὰ ἰσχύῃ ἄχρι 31-12-2022, ὑπὸ τὴν δυνατότητα ἀνανεώσεως αὐτῆς.

4. Ἀποκλειστικὸν ἔργον τῆς ὡς ἄνω τριμελοῦς Ἐπιτροπῆς εἶναι ἡ σχετικὴ ἔρευνα καὶ ἡ ἀξιολόγησις τῶν αἰτήσεων τῶν ὑποψηφίων διὰ τὴν λῆψιν ὑπο-τροφίας καὶ μὲ κριτήρια ἀπονομῆς ἀναλόγου χρηματικοῦ ποσοῦ ἐτησίως :

α) τὸ χαμηλότερον οἰκογενειακὸν καὶ ἀτομικὸν εἰσόδημα, καὶ

β) τὴν ὑψηλοτέραν βαθμολογίαν εισαγωγῆς,

ἐπιπλέον δὲ λαμβανομένης τῆς προτεραιότητος εἰς περιπτὼσεις προστα-τευομένου μέλους πολυτέκνου, τριτέκνου ἤ μονογονεϊκῆς οἰκογενείας.

Ο ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ

ὁ Φιλίππων, Νεαπόλεως καί Θάσου