Μια σύντομη περιγραφή του Σχολείου

Μετά τη διασταύρωση του οδικού άξονα “Πρίνου-Λιμεναρίων” με το δρόμο “Λιμεναρία – Καλυβία Λιμεναρίων”, σε απόσταση 200 μέτρων με κατεύθυνση το χωριό Καλύβια, στο πρώτο στενό αριστερά, συναντά κανείς το κτίριο του Λυκείου και Γυμνασίου. Εισερχόμενοι στον προαύλιο χώρο ο οποίος δεν περιορίζεται σε μερικά τετραγωνικά μέτρα αλλά απλώνεται σε έκταση αρκετών στρεμμάτων γης, με την ύπαρξη κάποιων αιωνόβιων πεύκων και ελαιόδεντρων στο χώρο του, δεχόμαστε περισσότερο μια αίσθηση ελευθερίας απ’ ότι εκείνης του περιορισμού που πολλές φορές συναντάμε στα προαύλια των σχολείων των πόλεων.
Ο ορίζοντας είναι διακριτός σε ακτίνα 360 μοιρών, χαρακτηριστικό σπάνιο, που μόνο αισιοδοξία, οπτιμισμό και ευφροσύνη μπορεί να επιβάλλει. Άλλωστε και τα χαμόγελα και η φανερή διάθεση των μαθητών και μαθητριών που συναντώνται σε αυτό τις ώρες των διαλειμμάτων, φανερώνουν τα παραπάνω. Μπαίνοντας στο σχολικό κτίριο, από ένα μεγάλο πλατύσκαλο συναντάμε εμπρός μας, τον κήπο στον ημι-υπαίθριο χώρο με τη χαρακτηριστική, πολλών ετών, κληματαριά του. Ανεβαίνοντας στον πρώτο όροφο συναντάμε τις ευρύχωρες, κατά το πλείστον, σχολικές αίθουσες από τα παράθυρα των οποίων, η θέα είναι απερίγραπτη. Θάλασσα από τη μια μεριά, ελαιόδεντρα από τη άλλη, λόφοι και βουνά, και ένας ελληνικός ουρανός τον οποίο σχίζουν συνήθως σμήνη από θαλασσοπούλια. Οι κουρτίνες στα παράθυρα χρειάζονται μόνο για να αποτρέψουν τους μαθητές να αφαιρούνται, ατενίζοντας στον ορίζοντα με το βλέμμα τους.